مجله مدیریت امین

مقالات آموزشی موسسه آموزش عالی آزاد امین 

Amin.Management Blog

Educational articles of Amin Business School

راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی

راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی

راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی

5/5 - (1 امتیاز)

 

 

راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی یکی از دغدغه های اصلی شما به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار با هدف رشد و ارتقای بهره وری سازمان است. چراکه افزایش مهارت های کارمندان شما مشابه رشد یکی از اعضای خانواده شماست. هدف همه مدیران این است که تیمی قوی و موثر بسازند. زیرا با افزایش بهره‌وری کارمندان می توانید نتایج بهتری از سمت مشتریان خود بگیرید و باعث رشد توانمندی سرمایه های با ارزش انسانی خود شوید. اگر شما نیز این هدف را دارید، پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

آیا می خواهید بدانید باید از چه مسیری پیش بروید که منجر به افزایش بهره‌وری در منابع انسانی سازمان شما شود؟ اگر برای یافتن راه های افزایش بهره‌وری در منابع انسانی نیاز به راهنما دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید. یک گزینه دیگر هم دارید، اینکه از آموزشهای حوزه مدیریت و منابع انسانی که در دوره های حضوری و غیرحضوری MBA و DBA موسسه آموزش عالی امین تدریس میشود بهره مند شوید.

 

برای آشنایی بیشتر با این دوره های مدیریتی می توانید مینی دوره رایگان MBA را بارگیری کنید. و اگر سوالی درباره کسب و کار خود یا استفاده از دوره های MBA دارید، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و از یک جلسه مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

 

نام و نام خانواداگی

 

دوره مدیریت mba رایگان

 

بهره وری در منابع انسانی چیست؟

بهره وری اندازه گیری می کند که چگونه یک سازمان یا کارکنان آن نهاده هایی مانند نیروی کار و سرمایه را به ستانده هایی مانند کالا یا خدمات تبدیل می کنند. سیستم های مدیریت بهره وری در منابع انسانی به طور کلی متشکل از چهار ستون در نظر گرفته می شوند: استخدام، مدیریت عملکرد، یادگیری شرکتی و مدیریت پاداش.

بهره وری در منابع انسانی چیست؟

منابع انسانی چگونه بر بهره وری تأثیر می گذارند؟

پرسنل منابع انسانی می توانند با توانمندسازی کافی کارکنان شما برای یافتن راه هایی برای بهبود عملکردهای شغلی خاص، بهره وری را افزایش دهند. اعضای کارکنان منابع انسانی فرصت‌هایی را برای رشد در برنامه آموزشی شما ایجاد می‌کنند و می‌توانند راه‌هایی برای افزایش علاقه کارکنان شما به شغلشان ابداع کنند، که یک عنصر ضروری در کاهش گردش مالی است. منابع انسانی علاوه بر پیشگیری و کاهش هزینه‌های مربوط به اشتغال، می‌تواند با تشویق و کمک به کارکنان در جهت مشارکت بیشتر، نوآوری، خلاقیت، دانش، مهارت و ساده‌تر بودن در مشاغل خود، به افزایش درآمد سازمان کمک کند.

 

ایجاد فرهنگ اعتماد، ارتباط و همکاری باعث بهبود روحیه و انگیزه در بین نیروی کار می شود. حصول اطمینان از اینکه کارمندان به خاطر تلاش‌هایشان شناخته می‌شوند، چه از طریق یک پاداش یا یک «متشکرم» ساده، به ایجاد یک محیط کاری شاد کمک می‌کند.

 

اهمیت بهره وری در منابع انسانی سازمان 

مدیران برای اینکه درک کنند چه مقدار در کار خود موفق بوده اند بهره وری را بررسی می کنند. شما باید به عنوان الگوی سایر کارمندان عملکردی داشته باشید تا سایر کارمندان بتوانند با عملکرد خود را بهبود دهند.

مانع های افزایش بهره وری

 

در مفهوم سازمانی آن ، بهره وری معیاری است که برای سنجش کارایی فعالیت های سازمان  استفاده میشود . به عنوان مثال بهره وری فرایند تولید در یک شرکت با اندازه گیری تعداد محصولات تولید شده نسبت به ساعات کار کارکنان محاسبه می شود . البته بهره وری در سازمان مختص به تولید کالا نیست و می تواند شامل خدمات و سایر فعالیت های سازمانی باشد.

 

افزایش بهره وری کارکنان در سازمان به معنای افزایش ساعات کاری نیست بلکه با کیفیت انجام دادن کار در ساعت کاری معین است که منجر به افزایش درمد سازمان می شود، هنگامی که کارمندان به این شکل فعالیت کنند کسب و کار شما از تمام توان خود برای به حداقل رساندن هدررفت زمان استفاده کرده است .

 

برای استخدام درست کارکنان باید میزان ارزشی که کارکنان برای سازمان تولید می کنند بیشتر از مقدار هزینه ای باشد که صرف پرداخت دستمزد آنان می شود، در این روش به استخدام کارمند به چشم سرمایه گذاری هم میتوان نگاه کرد و هر سرمایه گذاری باید سود با ارزشی را در اختیار شما قرار دهد.

 

 

استراتژی های افزایش بهره وری در منابع انسانی هر سازمان

برای رشد بهره وری در سازمان باید مسائلی که باعث حواس پرتی و کاهش تمرکز شما می شود را به شدت کاهش دهید زیرا افراد در شرایطی که تمرکز کافی دارند امکان کارهای استثنایی نیز برای شما فراهم است. طبق آمار میتوان گفت بعد از همه گیر شدن گوشی های هوشمند در بین افراد جامعه بیشتر از یک چهارم از زمان افراد در محیط کار صرف فعالیت های غیر ضروری و حواس پرتی ها می شود.

استراتژی های افزایش بهره وری

 

استفاده صحیح از بخش منابع انسانی و راه حل های پشتیبانی منابع انسانی برون سپاری به شما کمک می کند تا با کارمندان خود تعامل داشته باشید و سطح بهره وری را در سراسر تجارت بهبود بخشید. در این مسیر نیاز به یکسری استراتژ ی ها نیاز دارید که در زیر به 10 مورد اثبات شده  آن اشاره می کنیم:

1. برای عملکرد کارکنان و بهبود بهره وری انگیزه ارائه دهید

به خصوص در محیطی که کار تکراری است و ثابت شده است که طرح های تشویقی ساده بر سطوح بهره وری کارکنان بسیار تأثیرگذار است. مشوق ها باید به وضوح به تیم منتقل شود و باید برای همه اعضای تیم به طور یکسان قابل دستیابی باشد.

 

شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مورد استفاده باید نشان‌دهنده عملکرد افراد یا تیم‌ها باشد و نباید تحت تأثیر شرایط خارجی قرار گیرد. این می‌تواند باعث شود که کارکنان انگیزه‌های خود را در زمانی که خارج از کنترل آنها بود از دست بدهند و باعث ناامیدی و احساس از دست دادن شود.

 

2. به وضوح اهداف فردی، تیمی و سازمانی را به اشتراک بگذارید

هر فردی باید به طور کامل درک کند که خود و تیمش برای چه هدفی کار می کنند. بدون اهداف مشخص، کارکنان می توانند فکر کنند که به خوبی کار می کنند، اما در رسیدن به اهداف خود ناکام هستند. یکی دیگر از تأثیرات اهداف مبهم این است که مدیران مختلف دیدگاه های متفاوتی از آنچه باید انجام شود خواهند داشت و اعضای تیم را با دریافت دستورالعمل های متفاوت یا حتی متناقض سردرگم می کند.

 

3. ارائه بازخورد و حمایت سازنده برای بهبود بهره وری کارکنان

همه برای بهبود عملکرد و اصلاح اشتباهات به بازخورد نیاز دارند. روشی که از طریق آن به کارکنان خود بازخورد می دهید می تواند باعث بهبود بهره وری کارکنان شود یا برای عملکرد و مشارکت کارکنان شما مضر باشد.

 

ارائه بازخورد سازنده به کارمند کمک می کند تا با استفاده از ابزارها، پشتیبانی و توصیه های داده شده، بهبود یابد. ارائه بازخورد منفی بدون هیچ توصیه ای برای بهبود، می تواند احساس سرزنش را در کارمند ایجاد کند. بدون ابزار یا پشتیبانی برای بهبود سطح بهره‌وری، می‌تواند باعث بی‌انگیختگی و کم ارزش شدن کارمندان شود.

 

4. فراهم کردن فرصت های آموزشی و توسعه

هر کاری به مرور زمان تکراری می شود. برای کمک به کارکنان برای نشان دادن رشد مداوم و حفظ رهبری با انگیزه، می‌توان فرصت‌های آموزشی و توسعه را در داخل ارائه کرد، سطح بهره‌وری و مشارکت کارکنان را بهبود بخشید. کسب‌وکار شما می‌تواند برای کارمندانی که به همکاران جوان‌تر آموزش می‌دهند، سود بیشتری ببرد و به مربی و کارآموز کمک کند تا مهارت‌های خود را توسعه دهند.

 

5. فرصت های رشد را فراهم کنید

فراهم کردن فرصت های رشد به همان اندازه انگیزه مالی است و احتمالاً تأثیر مثبتی بر سطح بهره وری کارکنان شما خواهد داشت.

 

6. به کارمندان و کارشان احترام بگذارید

ساده به نظر می رسد، اما اغلب برای کارکنان سطوح پایین تر در سازمان های بزرگ مشکل است. کارکنان بیشتر شبیه یک عدد هستند تا یک شخص و به عنوان یک افزونه ساده و به راحتی قابل تعویض برای ماشین هایشان.

 

7. ستایش و پاداش کار سخت و سطح بهره وری بالا

کارمندانی که سخت کار می کنند و به نتایج خوبی می رسند، اگر دستاوردهایشان به رسمیت شناخته شود و مورد تمجید قرار گیرد، احساس بهتری نسبت به تلاش های خود خواهند داشت.

 

به کارمندان خود انگیزه دهید و با شناخت کارهایی که انجام داده اند به بهبود سطح بهره وری آنها ادامه دهید. کارمندانی که احساس می کنند تفاوتی بین سخت کوشی و حداقل تلاش وجود ندارد، سطح بهره وری خود را برای مدت طولانی حفظ نمی کنند.

 

8. محیط کاری مثبت و سالم را ترویج دهید

پیاده روی در محل کار در صبح با یک احساس خوب همه چیز را تغییر می دهد. کارکنان باید نسبت به ورود به کار احساس مثبت داشته باشند.علاوه بر این، مهم است که آنها از نظر فیزیکی در محل کار خود احساس راحتی کنند.

 

به عنوان مثال، در یک دفتر باید مطمئن شوید که درجه حرارت متوسط ​​است، صندلی های اداری خوب در دسترس هستند و صفحه نمایش کامپیوتر در ارتفاع مناسب قرار دارند تا از موقعیت های کاری ناراحت کننده جلوگیری کنید.

 

9. وقفه ها را برای بهبود بهره وری به حداقل برسانید

وقفه‌های مداوم می‌تواند تأثیر مضری بر سطح بهره‌وری کارکنان شما داشته باشد. وقفه ها برای مثال عبارتند از:

  • زنگ تلفن های بدون پاسخگویی
  • وقتی دیگران با صدای بلند صحبت می کنند
  • وقتی کارمنادن حرف یکدیگر را قطع می کنند و با هم حرف می زننند
  •  صداهای مخل آرامش از بیرون

 

10. جلسات کم ارزش را به حداقل برسانید

برگزاری جلسات به خاطر جلسات ثمربخش نیست. جلسات هفتگی و روزانه می تواند بر بهره وری تأثیر منفی بگذارد. یک ساختار جلسه ایجاد کنید و اهداف روشنی را برای هر جلسه تعیین کنید.

 

یک ساختار جلسه ایجاد کنید و اهداف روشنی را برای هر جلسه تعیین کنید و فقط زمانی جلساتی را برگزار کنید که انجام آن منطقی باشد. برگزاری یک جلسه در زمانی که بیشتر موضوعات برای شرکت کنندگان مرتبط یا جدید نیستند، می تواند اتلاف باشد. علاوه بر این، جلسات باید به یک برنامه عملیاتی برای شرکت کنندگان منجر شود. نظارت و پیگیری این اقدامات بر عهده رهبری است

 

 

مانع های افزایش بهره وری منابع انسانی

برای اینکه بتوانید بررسی کنید کدام قسمت از موانع سازمان شما نیاز به توجه بیشترری برای بررسی دارد باید آن ها را دسته بندی کنید :

مانع های افزایش بهره وری

خارجی

در این دسته موانعی مانند صداهای ناهنجار ، اعلان ها ، سایر کارمندان که بلند صحبت می کنند و حواس پرتی هایی که ممکن برای هر فردی پیش آید .

 

مواردی که می توان در دسته موانع خارجی اضافه کرد به موارد بالا اکتفا نمی کند و شامل چند وظیفه ای بودن ، وجود ابزار های گمشده یا معیوب ، اهداف مبهم و کار زیاد که کمتر حس می شوند میتوانند عملکرد کامندان را مختل کنند.علت به وجود آمدن این سری از موانع  عملکرد های ضعیف سازمانی و عدم مدیریت انتظارات است.

 

داخلی

کارمندان حرفه ای تصور می کنند که کارهای عملکرد ایشان دیده نمی شود .مدیران دچار استرس و پرکاری هستند و سازمان از ارتباط منظم باز و صادقانه چشم پوشی می کند، به همین دلیل مدیران با مشغله کاری زیاد  در ارزیابی های ماهانه فرصت تشکر از عملکرد کارمند خود را پیدا می کنند.

 

کارمند همیشه در طول هفته منتظر تشکر ساده ای از سمت مدیر خود است و به طور مداوم برای رسیدن به تشکر مدیر تلاش می کند اما باز هم تشکر اتفاق می افتد .پس از مدتی که تشکر اتفاق نمی افتد و روند نزولی عملکرد اتفاق می افتد .انرژی کارمند افت می کند و غیبت از کار آغاز می شود و در موارد شدید تر دچار طلاق عاطفی از سازمان می شود.

 

موانغ داخلی برای بهره وری همانند عدم برقراری ارتباطات و نیاز به خود مختاری و ستایش ، چالش مهمی را ایجاد می کند به این دلیل که قابل دید نیست و سنجش آن دشوار است.

 

 

راه های افزایش بهره وری منابع انسانی 

هر شرکتی از بهبود سطح بهره وری کارکنان خود سود می برد، اما اغلب برای رسیدن به سطح بهره وری بدون استفاده از استراتژی بهبود بهره وری تلاش می کند. در زیر ما راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی در سازمان را معرفی می کنیم تا راهنمای شما در مسیر ارتقای کسب و کارتان باشد.

 

تعیین اهداف واقع بینانه

مدیران ، کارمندان و سازمان ها برای رسیدن به اتفاق دلخواهشان نیاز به هدفی قابل درک و دست یافتنی دارند. نداشتن هدفی مشخص منجر به شکست  در پروژه های کاری می شود.

 

برای تعیین اهداف دقیق باید سوالات زیر را از خود بپرسید :

  • با توجه به زمان ، منابع و مهارت های مدیریت پروژه ای که در اختیار داریم ، می توانیم به این اهداف برسیم؟
  • ایا دقیقا می دانیم باید چکاری را انجام دهیم؟
  • آیا برای سنجش موفقیت خود در هر هدف ، شاخص های قابل اندازه گیری داریم؟

 

نظارت بر پیشرفت کار

نظارت بر پیشرفت کار به عنوان یکی از مهمترین راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی به شمار می رود. برای بررسی پیشرفت کار باید شاخص های کلیدی عملکرد  را بررسی کنید:

  • بودجه
  • زمان بندی پروژه
  • انتظارات کیفی

برای نظارت بهتر و موثر تر باید KPI  هارا بررسی کرد و پیشرفت های را پیگیری کنید تا اگر چالش یا مشکلی وجود دارد مشکل را برطرف کنید.

 

برگزاری جلسات ایستاده

برگزاری جلسات ایستاده یکی از جالبترین راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی است. در جلسات ایستاده افراد چون میدانند زمان بسایر کوتاه است ، اتلاف اتفاق نمی افتد و صحبت های حاشیه ای و یا بیش از حد طولانی کاهش میابد و از صحبت های غیرضروری خودداری می کنند.

 

ایجاد یک محیط کاری سالم

در یک محیط کاری سالم کارمندان می توانند خلاقانه تر فکر کنند و احساس می کنند از حمایت بیشتر ی در سازمان برخوردارند و نظرات آزادانه بیان می شوند و از همکاران خود حمایت می کنند.

 

استفاده از روش ها و ابزار های مناسب برای افزایش بهره وری

داشتن ابزار های خوب به شما کمک می کند تا بتوانید با تیم فعال و حرفه ای و متعهد بهره وری تیم خود را افزایش دهید.

 

روش افزایش کارایی نیروی انسانی

کارایی نیروی انسانی معیاری است که نشان می دهد شما چقدر زمان، بودجه، فناوری و افراد در دسترس خود را مدیریت می کنید تا نتایج مورد نظر را برای سازمان خود ارائه دهید. یک تیم کارآمد منابع انسانی می تواند هر وظیفه نیروی انسانی را به سرعت و با حداقل هزینه انجام دهد. در زیر به چند مورد برای افایش کارایی نیروی انسانی اشاره کرده ایم:

روش افزایش کارایی

ایجاد  فرصت یادگیری برای کارکنان

ایجاد فرصت یادگیری برای کارکنان، یکی از راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی است. برای افزایش بهره وری سرمایه انسانی سازمان خود باید فرصت های آموزش را فراهم کنید. شرکت ها باید با استفاده از امکان یادگیری آنلاین برای کارکنان خود استفاده کنند.

 

دقت کنید اگر کارمند شما برای افزایش بهره وری نرخ سازمان شما  دست به آموزش می زند شعور داشته باشید و هزینه های افزایش مهارت را پرداخت کنید تا کارمند را دلگرم کند.

 

در اختیار گذاشتن فناوری

کارمندانی که ابزار های مناسبی برای کار ندارند ف ناامید شده و بهره وری آنها کاهش می یابد. نظرسنجی فوق الذکر گالوپ نشان داد که کمتر از نیمی از کارمندان از کارمندان ایالت متحده بر این باورند که شرکت انها فناوری مورد نیاز برای اجرای موثر نقش خود را در اختیار آنها قرار می دهد . فراهم کردن ابزارهایی که برای موفقیت به کارکنان نیاز دارند، اولین قدم عالی در افزایش بهره وری کارکنان است .

 

مرتبط کردن اهداف و خواسته کارکنان

برای کارکنان اینکه اهداف قابل دستیابی داشته باشند بسیار لذت بخش است. با تعیین اهداف معنی دار برای کسب و کار و کارمندان می تواند عملکرد بهتر و افزایش بهره وری را به همراه داشته باشد . همچنین می تواند کارمندان را به همکاری و کار و تیمی تشویق کند . مدیران سازمان باید به طور ممتد با کارمندان خود مورد اهداف و پیشرفت شخصی خود گفت و گو داشته باشند. همچنین به نوبه خود برای یک کار به خوبی انجام شده پاداش ارائه دهند.

 

 

جمع بندی

اگر قصد دارید که با استفاده از راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی، رشد موفقیت خود در سازمان را رقم بزنید، دوره های MBA و DBA به شما کمک خواهد کرد. برای اطلاع از دوره های مدیریتی فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 

نام و نام خانواداگی

 

نیاز به مشاوره کسب و کار دارید؟ از یک جلسه مشاوره رایگان کارشناسان موسسه امین استفاده کنید (100% رایگان)

نام و نام خانواداگی

دوره‌های رایگان آموزشی مدیریت
داستان موفقیت کسب‌کارهای واقعی
آخرین مقالات مجله مدیریت امین
پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در واتس اپ تماس مستقیم پشتیبانی در ایتا Instagram
چت در تلگرام چت در واتساپ تماس مستقیم پیچ اینستاگرام
چت در تلگرام تماس مستقیم چت در ایتا
تماس مستقیم

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانواداگی

شروع جشنواره  دوره MBA – DBA

اگر صاحب کسب و کار هستید،همین الان رزرو رایگان این دوره را انجام دهید و یک جلسه مشاوره رایگان کسب وکار دریافت کنید

ظرفیت محدود

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم مقابل وارد کنید
برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم زیر وارد کنید
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای دوره بازرسی فنی و کنترل کیفیت جوش نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟
اگر برای ثبت نام یا کسب وکارتان نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی