مجله حقوقی امین

مقالات آموزشی موسسه آموزش عالی آزاد امین 

Amin.Legal Blog

Educational articles of Amin Business School

تفاوت وکیل با مشاور حقوقی چیست؟

تفاوت وکیل با مشاور حقوقی

تفاوت وکیل با مشاور حقوقی

3.9/5 - (28 امتیاز)

قبل از فعالیت به عنوان وکیل یا مشاور حقوقی بهتر است تفاوت بین این دو را بدانیم. وکیل و مشاور حقوقی از پرمخاطب ترین مشاغل در حوزه حقوق است. فارغ‌التحصیلان رشته حقوق، می توانند وارد یکی از مشاغل قضاوت، وکالت و یا سردفتری شوند؛ ولی شاید کمتر کسی اطلاع داشته باشد که این افراد می‌توانند به‌ عنوان مشاور حقوقی نیز به فعالیت بپردازند.

 

امروزه در بیشتر شرکت‌ها قسمت مهمی به نام مشاور حقوقی وجود دارد که از یک یا چند نفر از مشاوران حقوقی تشکیل شده است.
اما تفاوت وکیل با مشاور حقوقی در چیست و آنها چه وظایفی دارند؟ از چه راهی می توانیم به دانش یک فرد حقوقی برسیم تا درآمدمان افزایش پیدا کند؟

 

موسسه آموزش عالی آزاد امین با برگزاری دوره آموزشی حقوقی، تمام دانش حقوقی که برای شروع کار خود نیاز دارید را در اختیارتان خواهد گذاشت.دوره های حقوقی + مدرک معتبر

همچنین اگر سوالی در رابطه با دوره های حقوقی دارید و یا برای شروع فعالیت خود نیاز به مشاوره دارید، موسسه امین یک جلسه مشاوره رایگان با کارشناسان حقوقی برای شما آماده کرده است. با پر کردن مشخصات خود در فرم زیر از این فرصت بهره مند شوید.

نام و نام خانوادگی
انتخاب دو گزینه امکان پذیر است
انتخاب دو گزینه امکان پذیر است

 

وکیل کیست؟

وکیل کسی است که از طرف شخص دیگری، اعم از حقوقی یا حقیقی به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود. وکالت یک عقد جایز است که در چارچوب مقررات قانون مدنی منعقد می‌شود و طرفین آن وکیل و موکل نامیده می‌شوند.وکیل کیست و چه وظایفی دارد؟

وکیل یک حقوقدان حرفه‌ای است که می‌تواند با حضور در دادگاه‌ها، موارد حقوقی را به نمایندگی از مشتریان خود پیگیری کند. وکیل‌ها باید دارای مدرک حقوقی رسمی و معتبر باشند و باید یک دوره آزمون ورودی به حرفه وکالت گذرانده باشند.

 

وکلای حقوقی، پرونده‌های حقوقی را تحلیل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند اسناد حقوقی را تهیه کنند و معاملات حقوقی را مدیریت کنند. همچنین، وکیل‌ها ممکن است به کارهایی مانند نویسندگی قراردادها، مذاکرات و حل و فصل دعاوی نیز کمک کنند.

 

وکیل باید دارای مدرک لیسانس حقوق و پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری باشد. برای دریافت پروانه وکالت، وکیل باید در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری شرکت کند و در این آزمون قبول شود.

 

انواع وکالت

وکالت شامل چند مورد می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.انوع وکالت

۱- وکیل انتخابی
وکیل انتخابی از رایج ترین نوع وکالت است. همانطور که از نامش پیداست، در این نوع وکالت هر فرد می تواند به دلخواه خود وکیل مورد نظرش را انتخاب کند.

 

۲- وکیل تسخیری
بر اساس اصل 35 قانون اساسی جمهوری اسلامی، در همهٔ دادگاه‌ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند. اما اگر هر کدام از آن ها توانایی مالی برای داشتن وکیل نداشته باشد، می تواند از دادگاه درخواست کند تا یک وکیل برای اون تعیین شود.

 

۳- وکیل معاضدتی

در دعاوی حقوقی، هر کدام از طرفین که توانایی مالی برای بستن قرارداد با وکیل را ندارند، می توانند با مراجعه به مرکز کانون وکلای دادگستری تقاضا کند که یک وکیل به او معرفی کنند تا وکالت را برای او به عهده بگیرد. به عبارت دیگر کسی که قدرت پرداخت حق الوکاله در امور مدنی را نداشته باشد می تواند از کانون وکلا یا مرکز وکلای قوه قضاییه تقاضای معاضدت نماید.

۴- وکیل اتفاقی

براساس ماده 2 قانون وکالت: اشخاصي كه واجد معلومات كافي براي وكالت باشند ولي شغل آنها وكالت در عدليه نباشد، اگر بخواهند براي اقرباي نسبي يا سببي خود تا‌ درجه دوم از طبقه سوم وكالت نمايند، ممكن است به آنها در سال سه نوبت جواز وكالت اتفاقي داده شود.

دوره تخصصی حقوق رایگان
برای افزایش دانش حقوقی و رسیدن به درآمد های بالا این دوره رو از دست نده…

وظایف وکیل خوب چیست؟

به طور کلی وکلا یک سری وظایف اصلی و مهم را به عهده می‌گیرند از جمله:

۱. مشاوره به مراجعان در خصوص مشکل پیش‌ آمده (حقوقی و کیفری)
۲. تهیه پیش‌نویس‌ و قرارداد برای درج در پرونده و پیشبرد امور حقوقی و قضایی قید شده موکل خود
۳. حضور در دادگاه به‌عنوان نماینده موکل خود و دفاع از آنها
۴. حضور در جلسات و مذاکره‌ها به منظور کشف اطلاعات بیشتر، بررسی بیشتر پرونده و یا ارائه توضیحات یا دلایل و مدارک به ذی‌نفعان
۵. نگهداری و جمع آوری از مستندات و مدارک مربوط به پرونده برای ارائه به دادگاه جهت دفاع از موکل خود
۶. ارائه مدارک و شواهد به دادگاه و دفاع از موکل

 

مشاور حقوقی کیست؟مشاور حقوقی کیست و چه وظایفی دارد؟

مشاور حقوقی نیز حقوقدانان حرفه‌ای هستند و با دانش و تسلطی که بر قوانین و اصول حقوقی دارد می‌تواند به ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی در زمینه‌های حقوقی کمک و مشاوره دهند. مدیران شرکت‌ها با توجه به وظایف و مسئولیت‌هایی که دارند با کمک مشاور می‌توانند تصمیمات درست‌تر و منطقی‌تری بگیرند زیرا که در بسیاری از تصمیم‌هایی که مدیران اجرایی میگیرند، اگر از قوانین حقوقی حاکم بر آن خبر نداشته باشند، ممکن است متحمل ضررهای جبران ناپذیری مادی و معنوی شوند.

 

اما تفاوت‌های مهمی با وکیل‌ها دارند. این تفاوت اصلی در این است که مشاوران حقوقی معمولاً حق ندارند تا در دادگاه‌ها به نمایندگی مشتریان حاضر شوند. آن‌ها معمولاً به عنوان مشاوران حقوقی در شرکت‌ها، سازمان‌ها یا موسسات فعالیت می‌کنند.

 

تفاوت وکیل با مشاور حقوقی این است که مشاوران حقوقی به افراد کمک می‌کنند تا در معاملات حقوقی و تصمیم‌گیری‌های حقوقی خود تصمیم بگیرند. آن‌ها نیز می‌توانند به نویسندگی قراردادها و اسناد حقوقی کمک کنند. همچنین، مشاوران حقوقی ممکن است در حل و فصل دعاوی در مراحل اولیه مشارکت داشته باشند.

 

وظایف مشاور حقوقی

۱. امور مربوط به دعاوی

۲. امور مربوط به قراردادها

۳. امور مربوط به پژوهش‌ها

۴. ارائه پیش‌نویس و تنظیم قرارداد

 

تفاوت وکیل با مشاور حقوقیتفاوت بین وکیل و مشاور حقوقی

1. اولین تفاوت وکیل با مشاور حقوقی این است که فارغ‌التحصیلان رشته‌ حقوق در تمامی مقاطع می‌توانند در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی به‌عنوان مشاور حقوقی به فعالیت بپردازند برخلاف وکالت که نیاز به گذراندن آزمون وکالت و قبولی در آن دارد که در نتیجه به اخذ پروانه وکالت می‌انجامد.

 

2. مشاور حقوقی اصولا با انعقاد قرارداد مشاوره در شرکت‌ها و سازمان‌ها به فعالیت می‌پردازد و به استخدام رسمی شرکت یا سازمان محل فعالیت خود در نمی‌آید.می توان این گونه گفت که مشاور حقوقی موظف است تعداد ساعت معینی(مثلا ۵۰ ساعت) را به شرکت طرف قرارداد خود اختصاص دهد و در ازای هر ساعت مبلغی دریافت کند.

 

3. یکی از تفاوت‌ های وکیل با مشاور حقوقی این است که دارندگان پروانه‌ وکالت، قضاوت و سردفتری نمی‌توانند به استخدام رسمی سازمان یا شرکتی در‌آیند و در این صورت لازم است پروانه‌ خود را نزد مرجع مربوط موقتا تودیع کنند، این در حالی است که چنین الزامی برای مشاور حقوقی وجود ندارد و او می‌تواند ضمن فعالیت در نقش مشاور، در صورت امکان به‌عنوان یکی از مشاغل گفته‌شده نیز فعالیت کند.

 

4. بهتر است برای روند بهتر پرونده‌ های حقوقی شرکت خود بعد از انتخاب یک مشاور حقوقی مناسب، اقدام به انعقاد قرارداد مشاوره با او نمایید.موسسه آموزش عالی آزاد امین تا پایان مسیر در کنار شماست تا با حضور شما در دوره مشاور حقوقی،کمکی به آینده شغلی وگسترش آن داشته باشیم.

فرق مشاور حقوقی با وکیل در چیست؟

همانطور که گفته شد وکلای حقوق و مشاوران حقوقی هر دو نقش‌ های بسیار مهم در ارائه خدمات حقوقی دارند. فرق مشاور حقوقی با وکیل در این است که، وکلای حقوق می‌توانند در دادگاه‌ها به نمایندگی مشتریان حاضر شوند و در تمام مراحل دعاوی حقوقی دخالت کنند. مشاوران حقوقی نیز مشاوره حقوقی ارائه می‌دهند اما عمدتاً در مراحل ابتدایی تصمیم‌گیری‌های حقوقی مشارکت می‌کنند.

 

در نهایت، انتخاب وکیل یا مشاور حقوقی به نیازهای خاص فرد یا سازمان بستگی دارد. اگر فرد یا سازمان نیاز به کمک در زمینه‌های حقوقی دارد که مستلزم حضور در مراجع قضایی است، باید از یک وکیل دادگستری کمک بگیرد. اما اگر فرد یا سازمان نیاز به مشاوره در زمینه‌های حقوقی دارد که مستلزم حضور در مراجع قضایی نیست، می‌تواند از یک مشاور حقوقی کمک بگیرد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به تفاوت وکیل با مشاور حقوقی پرداخته شد. به طور خلاصه وکیل می تواند در مراجع قضایی حضور پیدا کند و موارد حقوقی را به نمایندگی از موکل خود پیگیری کند. وظیفه مشاور حقوقی، مشاوره دادن به سازمان ها و ادارات است تا در معاملات حقوقی و تصمیم‌گیری‌های حقوقی خود بهترین تصمیم را بگیرند.

 

اگر به دنبال ادامه فعالیت در حوزه مشاور حقوقی هستید، موسسه امین با برگزاری دوره آموزشی حقوقی، مدرکی معتبر و زیر نظر وزارت علوم به شما ارائه می دهد. همچنین شما می توانید از مدرک خود به عنوان یک رزومه قوی برای مهاجرت نیز استفاده کنید زیرا تمامی مدارک صادر شده از موسسه امین دارای تاییدیه سازمان جهانی WES می باشد.

 

برای کسب اطلاعات دقیق درباره دوره ها و همچنین دریافت مشاوره رایگان می توانید مشخصات خودرا در فرم زیر وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی
انتخاب دو گزینه امکان پذیر است
انتخاب دو گزینه امکان پذیر است

نیاز به مشاوره کسب درآمد از حقوق دارید؟ از یک جلسه مشاوره رایگان کارشناسان موسسه امین استفاده کنید

نام و نام خانوادگی

نمونه مدارک رسمی دوره های حقوق کاربردی

با کلیک بر روی تصاویر، عکس مدرک را به طور کامل و با کیفیت بالا مشاهده کنید.

اساتید حقوقی موسسه آموزش عالی آزاد امین
پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در واتس اپ تماس مستقیم پشتیبانی در ایتا Instagram
چت در تلگرام چت در واتساپ تماس مستقیم پیچ اینستاگرام
چت در تلگرام تماس مستقیم چت در ایتا
تماس مستقیم
جشنواره فروش بی تکرار دوره های حقوق کاربردی
فقط تا ساعت 24:00 شنبه 13 آبان ماه

یک کلیک و 15 میلیون تومان هدیه آموزشی

وبینار رایگان "داوری حقوقی و فوران درآمد"

چگونه میشود با رشته حقوق که یکی از پولسازترین رشته های دانشگاهی است، به درآمدهای بالا رسید؟
چگونه داور حقوقی شویم؟ +  آموزش کسب از رشته حقوق

دوره رایگان کسب درآمد از رشته حقوق

چگونه میشود با رشته حقوق که یکی از پولسازترین رشته های دانشگاهی است، به درآمدهای بالا رسید؟

شروع جشنواره  دوره MBA – DBA

اگر صاحب کسب و کار هستید،همین الان رزرو رایگان این دوره را انجام دهید و یک جلسه مشاوره رایگان کسب وکار دریافت کنید

ظرفیت محدود

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانواداگی

برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم مقابل وارد کنید
برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم زیر وارد کنید
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای دوره بازرسی فنی و کنترل کیفیت جوش نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟
اگر برای ثبت نام یا کسب وکارتان نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی